CANLILAR DÜNYASI

TÜRKİYE FLORASI
  • Türkiye bitki türü zenginliği ve endemik bitkiler bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Birçok cins ve tür açısından gen merkezi konumunda olan ülkemizde toplam bitki tür sayısı, son yıllarda yapılan yeni teşhislerle 12 000’ne yaklaşmıştır. Türkiye’de bulunan bu  bitkilerin 3 000’i endemik bitkilerdir.  Avrupa’nın Türkiye’den sonra en yüksek endemizm oranına sahip ülkesi Yunanistan’da 800 endemik bitki türü, İngiltere’de ise toplam 2000 bitki türü bulunmaktadır.  Bu rakamlara bakıldığında Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada çeşitlilik ve tür sayısı bakımından kadar fazla bitki potansiyeline sahip olduğu ortaya çıkar.
  • Bu bölümde ülkemizde doğal yayılışlı olan bitki  listeleri ve  fotoğrafları yayınlanacak ve bitkilerle ilgili bilgiler verilecektir.
Papaveraceae
Glacium grandiflora
Campanulaceae
Legousia pentagonia
 Compositae
Centaurea cyanus
Ranunculaceae
Anemone
TÜRKİYE FAUNASI
  • Türkiye yalnızca  Akdeniz faunasının değil, Orta ve Doğu Avrupa Orta Doğu Kafkaslar ve Arap Yarımadasının faunalarının da tipik türleri bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında, çok daha fazla memeli tür barındırır ve bu da Türkiye faunasının ne tipik Avrupa faunasına ne de tipik Orta Doğu faunasına kategorize edilebildiğini gösterir.
  •  Türkiye faunasına ait 160 memeli, 418 kuş, 120 sürüngen, 22 kurbağa, 127 tatlısu balığı, 384 deniz balığı olmak üzere toplam 1230 civarında omurgalı tür tanınır. Ama bu türlerin bazıları tamamen tükenmek üzeredir, bazıları da tehlike altında bulunmaktadır